
EPSON C13T54X400 ULTRACHROME HD YELLOW 350ML
EPSON C13T54X400 ULTRACHROME HD YELLOW 350ML
📦 Key Specifications
| Item | Details |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Ink Type | Pigment-based (UltraChrome HD / HDX) |
| Volume | 350 ml |
| Model Number | C13T54X400 |
| Technology | Aqueous pigment ink – high color stability, water and light resistance |
| Cartridge Type | Singlepack (for replacement or refill) |
| Tracking System | Monitors ink usage via droplet count (not chip-based) |
| Drying Time | Fast drying – suitable for high-speed professional printing |
| Archival Quality | Excellent fade resistance and UV durability |
| Package Weight | Approx. 1.525 lbs (≈ 0.69 kg) |
| Package Dimensions | 10.2 × 5.3 × 1.8 in (≈ 26 × 13.5 × 4.5 cm) |
🖨️ Compatible Printers
This cartridge is compatible with the following Epson SureColor printers:
-
SC‑P6000 (Standard and Spectro versions)
-
SC‑P7000 (Standard, Spectro, and Violet versions)
-
SC‑P8000 (Standard and Spectro versions)
-
SC‑P9000 (Standard, Spectro, and Violet versions)
Original: $161.33
-65%$161.33
$56.47Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
EPSON C13T54X400 ULTRACHROME HD YELLOW 350ML
📦 Key Specifications
| Item | Details |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Ink Type | Pigment-based (UltraChrome HD / HDX) |
| Volume | 350 ml |
| Model Number | C13T54X400 |
| Technology | Aqueous pigment ink – high color stability, water and light resistance |
| Cartridge Type | Singlepack (for replacement or refill) |
| Tracking System | Monitors ink usage via droplet count (not chip-based) |
| Drying Time | Fast drying – suitable for high-speed professional printing |
| Archival Quality | Excellent fade resistance and UV durability |
| Package Weight | Approx. 1.525 lbs (≈ 0.69 kg) |
| Package Dimensions | 10.2 × 5.3 × 1.8 in (≈ 26 × 13.5 × 4.5 cm) |
🖨️ Compatible Printers
This cartridge is compatible with the following Epson SureColor printers:
-
SC‑P6000 (Standard and Spectro versions)
-
SC‑P7000 (Standard, Spectro, and Violet versions)
-
SC‑P8000 (Standard and Spectro versions)
-
SC‑P9000 (Standard, Spectro, and Violet versions)











